Osoby, które wykańczają wnętrza, mają do dyspozycji wiele różnych rozwiązań. Dzięki zmieniającej się modzie i coraz większej liczbie produktów dostępnych na rynku ściany w domu czy mieszkaniu nie muszą być pomalowane jednolitą farbą. Ciekawszym rozwiązaniem, które sprawi, że wnętrze stanie się niepowtarzalne, jest na przykład wykorzystanie ażurowych dekoracji na ścianach. W jakich wnętrzach się najlepiej sprawdzą?

Czym właściwie są panele ażurowe i co można z nich zrobić?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak właściwie są panele ażurowe. Jest to rodzaj paneli dekoracyjnych 3D, który powstaje na skutek wycinania prześwitującego wzoru w panelu. W zależności od upodobań właściciele domów czy mieszkań mogą wybrać panele z drewna, sklejki czy tworzyw sztucznych. Największą popularnością we wnętrzach cieszą się jednak panele ażurowe z HDF.

Można z nich stworzyć rozmaite dekoracje ażurowe na ścianę, a także eleganckie parawany czy lekkie ścianki działowe. Sposobów zastosowania paneli ażurowych jest wiele, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. W zależności od tego, w jakim stylu wykończone jest konkretne wnętrze, panele mogą mieć motywy geometryczne, roślinne czy abstrakcyjne. Co więcej, można je pomalować dowolnym kolorem, dzięki czemu wpasują się w charakter konkretnego pomieszczenia.

Do jakich wnętrz nadają się panele ażurowe?

Zastosowanie paneli ażurowych to świetna alternatywa dla drewnianych obrazów na ścianę. Z uwagi na to, w jak wielu wzorach czy kolorach występują, nadają się do wykorzystania w każdym wnętrzu. Wystarczy dobrać odpowiedni wzór czy kolor do aranżacji. Geometryczne wzory świetnie się sprawdzą przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Jeżeli natomiast w salonie czy innym pomieszczeniu króluje klasyczny styl, lepiej sięgnąć po panele ażurowe z motywem roślinnym w stonowanych kolorach.

Co ważne, w zależności od upodobań można nimi pokryć całą ścianę albo stworzyć ciekawy detal. Osoby, które chcą stworzyć wnętrze z charakterem, mogą na przykład umieścić na ścianie niewielką ażurową dekorację, której kolor będzie kontrastował z kolorem ścian. Warto również wspomnieć, że można je zamówić w dowolnym wymiarze oraz określonej grubości, więc łatwo je dopasować do konkretnego wnętrza.